Ειδήσεις

Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2012

Για την Ασπίδα της Ομοσπονδίας...

Μόνιμος Νικητής... ο ΔΗΜΟΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

Για ….έβδομη φορά!!!!  στα 9 χρόνια ζωής του θεσμού της Ασπίδας της Ομοσπονδίας (SuperCup),  κατέκτησε η περσινή Πρωταθλήτρια ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου, νικώντας με 3-0 την περσινή Κυπελλούχο ομάδα της CYTA.

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν συναρπαστικό,  είχε πάθος,  δύναμη,  πάντοτε όμως μέσα στα πλαίσια της αθλητοπρέπειας και από τις δύο ομάδες, προσφέροντας σπουδαίο θέαμα στους αρκετούς φίλους του Ερασιτεχνικού, που παρακολούθησαν τον αγώνα, αφού και οι 2 ομάδες διεκδίκησαν την νίκη, έτσι ώστε να….μπούν με το δεξί στο Νέο πρωτάθλημα 2012-2013.

Στο σκορ προηγήθηκε η ομάδα του ΔΗΜΟΥ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ με αυτογκόλ μετά από δυνατό σουτ του Α. Πορφυρίου  διαγράφοντας το 1-0, σκορ με το οποίο έληξε και το Α΄ ημίχρονο.
Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου η CYTA μπήκε πολύ δυνατά πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Αραδίππου για να πετύχει την ισοφάριση, παρόλα αυτά όμως ..στο 65ο λεπτό μετά πό όμορφη εναλλαγή της μπάλα από τους Στ. Πολυβίου και Γ. Γρηγορίου, ο τελευταίος με κεραυνοβόλο σουτ σημείωσε το 2-0, ενώ δέκα  λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Τ. Ττινιόζου να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό σκορ 3-0, αφού μετά από μια όμορφη σέντρα του Α Πορφυρίου, με έξυπνο πλασέ.. άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα της CYTA.

Αξίζει να σημειωθεί η άριστη διαιτησία του κ. Μ. Αντωνίου με βοηθούς τους Π. Γεωργίου και Α. Χαραλάμπους.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας κ. Ανδρέας Ματσάγγος αφού συγχάρηκε τόσο τους νικητές όσο και τους φιναλίστ, ειδικότερα για την αθλητοπρέπεια τους, στην συνέχεια κάλεσε τον Έντιμο Βουλευτή ΔΗΚΟ Λάρνακας κ. Γιώργο Προκοπίου, ο οποίος τίμησε με την παρουσία του και παρακολούθησε τον αγώνα, όπως απονέμει την ασπίδα στον αρχηγό του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου καθώς επίσης κάλεσε κ. Πάμπο Λιοτατή, τον Μέγα Χορηγό των Πρωταθλημάτων της Ομοσπονδίας Λάρνακας, όπως απονέμει το κύπελλο στον αρχηγό της φιναλίστριας ομάδας της CYTA.

Τέλος ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον Δήμαρχο Αραδίππου κ. Β. Ευαγγελίδη, τον Αντιδήμαρχο Αραδίππου κ. Μ.Καρατζιά για την συνεχή βοήθεια που δίνουν στο Ερασιτεχνικό Ποδόσφαιρο, καθώς επίσης τον Παναγιώτη Γερασίμου ο οποίος εδώ και αρκετά χρόνια βρίσκεται κοντά στο Ερασιτεχνικό.

Περισσότερες φωτογραφίες μπορείτε να βρείτε εδώ.