Ειδήσεις

Παρασκευή, 20 Απριλίου 2012

Κυπελλούχος...

ο Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας!!

Από το 1992….έχει να πάρει τίτλο η  ομάδα του Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας. Σχεδόν 20 ολόκληρα χρόνια ήταν αρκετά. Τελικά όμως …με πρωταγωνιστή και δημιουργό της φετινής ομάδας τον Κωνσταντίνο Μηνά και με το πολύ καλό έμψυχο υλικό που παρουσίασε … έκανε την υπέρβαση.  Στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΟΕΠΛ-ΛΙΟΤΑΤΗΣ, με αντίπαλο τον Πρωταθλητή ΔΗΜΟ Αραδίππου, ο Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας κέρδισε με 1-0 και κατέκτησε τον τίτλο της Κυπελλούχου, δίκαια και  επάξια.

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν ομολογουμένως με μια λέξη ..διαφήμιση του ποδοσφαίρου,  ήταν συναρπαστικό,  είχε πάθος,  δύναμη, και αμφίρροπο, γι αυτό και κράτησε  αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φίλων του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο οποίος παρά την κρισιμότητα του, κύλισε μέσα στα πλαίσια της αθλητοπρέπειας και του αλληλοσεβασμού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας η οποία «ευτύχισε» να προηγηθεί στο σκορ…από τα αποδυτήρια, έδειξε περισσότερο πάθος και δύναμη και το πιο σημαντικό έδειξε πως το ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλο, γιατί ομολογουμένως, εδώ και αρκετά χρόνια «διψούσε» για ένα τίτλο, ενώ η ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου η οποία πίεζε ασφυκτικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα για την ισοφάριση τα βρήκε ….σκούρα, αφού  σε δύο κλασσικές ευκαιρίες (καρφωτή κεφαλιά και ευθύβολο μακρινό σουτ) στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο τερματοφύλακας του Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας  Φάνος Τσιάρτας, απέκρουσε, κρατώντας ανέπαφα τα δίκτυα του!

Το γκολ που έμελλε να στείλει τους φίλους και οπαδούς του Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας στους …«δέκα ουρανούς» πέτυχε στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Ανδρέας Αποστόλου.

Μετά το τελικό σφύριγμα του Διαιτητή Μάριου Αντωνίου, ο οποίος ομολογουμένως αρίστευσε για ακόμα μια φορά, οι Κυπελλούχοι ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς... και οι σαμπάνιες άνοιξαν!

Από πλευράς του Κυπελλούχου Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας,  ο Πρόεδρος κ. Νίκος Πάτσαλος, φανερά πανευτυχής και ικανοποιημένος για την φετινή πορεία της ομάδας του και την κατάκτηση του ΚΥΠΕΛΛΟΥ της Ομοσπονδίας δήλωσε : «Ήταν μια πετυχεμένη χρονιά για την ομάδα μας, και δίκαια  κατακτήσαμε το Τρόπαιο, γιατί όλοι μαζί πειθαρχημένοι, με σωστό προγραμματισμό, δουλέψαμε σκληρά την χρονιά αυτή, και αποδείξαμε ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ποδοσφαιριστές μας για την αθλητοπρέπεια και την αγωνιστική πειθαρχία τους που επέδειξαν καθόλη την διάρκεια της χρονιάς, τον Προπονητή και «οργανωτή» της ομάδας μας κ. Κωνσταντίνο Μηνά, για την συνεργασία και την πολύ καλή δουλειά που έκαμε,  και τέλος το ΤΕΥ ΑΤΗΚ, το οποίο βρίσκεται πάντοτε στο πλευρό μας και μας στηρίζει και μας βοηθά.»

Μετά το τέλος του μεγάλου Τελικού και πριν τις απονομές των Βαρύτιμων επάθλων, ο Πρόεδρος της ΟΕΠ Λάρνακας κ. Α. Ματσάγγος αφού μίλησε με τα πιο κολακευτικά λόγια για τις 2 ομάδες για την φετινή τους πορεία, συγχάρηκε τόσο την Κυπελλούχο ομάδα του Π.Ο.ΤΕΥ ΑΤΗΚ Λάρνακας  όσο και την φιναλίστρια ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου και τους ευχήθηκε κάθε επιτυχία στα Παγκύπρια  Πρωταθλήματα.

Τέλος ευχαρίστησε τον Μέγα Χορηγό των Πρωταθλημάτων της Ομοπονδίας Λάρνακας τα ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ ΛΙΟΤΑΤΗ, την επίσημο Χορηγό του Ερασιτεχνικού την φίλαθλο εταιρεία ΚΕΟ, καθώς επίσης τον ΔΗΜΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ για την συνεχή στήριξη και συμπαράσταση του στην Ομοσπονδία.