Ειδήσεις

Παρασκευή, 09 Μαρτίου 2012

Ο Δήμος Αραδίππου...

"πήρε κεφάλι" !!

Τον «αέρα της κορυφής» …αναπνέει από χθες βράδυ, η ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου, αφού στο ντέρμπυ κορυφής του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος ΟΕΠΛ-ΛΙΟΤΑΤΗΣ, επεκράτησε με 3-1 της ομάδας της CYTA.

Παρά τις σοβαρές απουσίες που είχαν αμφότερες οι 2 ομάδες, σε σημείο να  “επιστρατεύουν” ποδοσφαιριστές για να «φυλάξουν» τα δοκάρια τους, παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο και κύλισε μέσα σε πλαίσια αθλητοπρέπειας, προσφέροντας σπουδαίο θέαμα, στους αρκετούς φίλους του Ερασιτεχνικού, που παρά το τσουχτερό κρύο, παρακολούθησαν τον αγώνα.
Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με δυνατό σουτ ο Στ. Πολυβίου, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο
Α. Κίττος,  με σπουδαία κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 για λογαριασμό της CYTA, σκορ με το οποίο έληξε το Α ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η CYTA μπήκε πιο δυνατά στο παιγνίδι, πίεσε ασφυκτικά την ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις κλασσικές ευκαιρίες που βρήκε για να σκοράρει και να περάσει μπροστά στο σκορ.

Και… ότι δεν κατάφερε να κάμει η CYTA, το πέτυχε ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου στην πρώτη επέλαση των επιθετικών του προς τα καρέ της CYTA, αφού σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο
Γ. Παντέλας  έστειλε την μπάλα στο «πλεκτό» πετυχαίνοντας το 2-1.

Από κει και μπρος, ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου ισορρόπησε τον αγώνα , και με την ψυχολογία στα ύψη, πίεσε περισσότερο και στο 78ο λεπτό ο Π. Στυλιανού με ένα πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι, πέτυχε το 3-1, ένα γκόλ για …Όσκαρ όπως χαρακτηρίστηκε, και το οποίο καταχειροκροτήθηκε από όλους του φίλους του Ερασιτεχνικού.

Με το τελικό σφύριγμα του κ. Π. Ανδρονίκου ο οποίος ομολογουμένως έκανε ρεσιτάλ διαιτησίας,  ποδοσφαιριστές, Τεχνική ηγεσία και φίλοι του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου πανηγύρισαν έξαλλα την νίκη τους, που τους φέρνει μόνους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στους άλλους αγώνες της 7ης αγωνιστικής, η ομάδα του ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣΜΟΥ μετά την τελευταία ευρεία νίκη με 6-1 επί της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, πέτυχε άλλη μια σπουδαία νίκη επί του ΔΗΜΟΥ/ΣΑΛ/Δ.Σ. Λάρνακας με 5-4, και αρχίζει να «φλερτάρει» την 2η προνομιούχα θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, η ομάδα της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ αν και δυσκολεύτηκε αφού βρήκε μπροστά της μια ανανεωμένη και οργανωμένη ομάδα,  κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της ομάδας της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ με 2-3. Τα γκόλ των νικητών πέτυχαν Γ. Αντωνίου (2) και Τ. Ελευθερίου.

*Στη φωτογραφία η ομάδα του Δήμου Αραδίππου η οποία «πήρε κεφάλι» στον βαθμολογικό πίνακα του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος ΟΕΠΛ-ΛΙΟΤΑΤΗΣ