Ειδήσεις

Τετάρτη, 02 Νοεμβρίου 2011

Για την Ασπίδα της Ομοσπονδίας...

Νικητής ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου!!

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς κατέκτησε η περσινή Πρωταθλήτρια ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου, νικώντας με 2-1 την περσινή Κυπελλούχο ομάδα του ΔΗΜΟΥ/ΣΑΛ/Δ.Σ.Λ/ΚΑΣ στα πλαίσια του αγώνα για τη Ασπίδα της Ομοσπονδίας (Super Cup)

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν ομολογουμένως με μια λέξη..διαφήμιση του ποδοσφαίρου,  ήταν συναρπαστικό,  είχε πάθος,  δύναμη,  πάντοτε όμςως μέσα στα πλαίσια της αθλητοπρέπειας και από τις δύο ομάδες, προσφέροντας σπουδαίο θέαμα στους αρκετούς φίλους του Ερασιτεχνικού, που παρά το τσουχτερό κρύο, παρακολούθησαν τον αγώνα, αφού και οι 2 ομάδες διεκδικούσαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, την πολυπόθητη νίκη, έτσι ώστε να….μπούν με το δεξί στο Νέο πρωτάθλημα 2011-2012.

Στο σκορ προηγήθηκε η ομάδα του ΔΗΜΟΥ/Σ.Α.Λ./Δ.Σ. Λάρνακας στο 70ό λεπτό με τον Α. Ιωαννίδη ενώ 10 λεπτά αργότερα με ένα καταπληκτικό γκολ από τον Λ. Κοντολεύτερο, ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου κατάφερε να φέρει το παιγνίδι στα ίσα. Και εκεί που όλοι πίστευαν πως ο αγώνας θα οδηγιόταν σε ημίωρη παράταση, ο Γ. Παρπέρης …  στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με μια σέντρα – σούτ,  η μπάλα αφού προηγουμένως κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι,  κατέληξε στα δίκτυα του τερματοφύλακα του ΔΗΜΟΥ/Σ.Α.Λ./Δ.Σ. Λάρνακας διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους και οπαδούς του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου.
Αξίζει να σημειωθεί η άριστη διαιτησία του κ. Π. Ανδρονίκου με βοηθούς τους Κ. Γλυκή και Μ. Αντωνίου.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας κ. Ανδρέας Ματσάγγος αφού συγχάρηκε τόσο τους νικητές όσο και τους φιναλίστ, απένειμε την ασπίδα στον αρχηγό του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου καθώς και κύπελλο στον αρχηγό της φιναλίστριας ομάδας του ΔΗΜΟΥ /ΣΑΛ/Δ.Σ. Λάρνακας.