Τετάρτη, 14 Απριλίου 2010

Τράπεζα Κύπρου – Αστυνομία και

Λαϊκή Τράπεζα – CYTA…

στην Ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Το εισιτήριο για την  ημιτελική φάση του Κυπέλλου  της Ομοσπονδίας Ερασιτεχνικού Λάρνακας, εξασφάλισαν οι ομάδες της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ, της CYTA και η ομάδα της ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ η οποία σύμφωνα με την κλήρωση βγήκε «τυχερή» και πέρασε στην ημιτελική φάση χωρίς αγώνα.

Η ομάδα της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ  η οποία παρουσιάστηκε στο γήπεδο με πλήρη απαρτία, πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 3 – 4 επί του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου  και έτσι πέρασε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση του ΚΥΠΕΛΛΟΥ. Η μεγαλειώδης νίκη της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ συνοδεύτηκε από μια σπουδαία και θετική εμφάνιση των φιλοξενουμένων και η συνεχή εναλλαγή του σκορ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φιλάθλων που το παρακολούθησαν.

Στον άλλο αγώνα, η δυνατή και φιλόδοξη ομάδα της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ, έχοντας κατά νου την περσινή μεγάλη επιτυχία της όπου κατόρθωσε να κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων (παγκύπρια) κατάφερε να λυγίσει την Πρωταθλήτρια ομάδα του ΔΗΜΟΥ Λάρνακας και να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση. Ο αγώνας ήταν πολύ καλός και πρόσφερε θέαμα στους φίλους του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου. Το σκορ άνοιξε στο 63΄ο Π. Σάββα για λογαριασμό της ΤΡ.ΚΥΠΡΟΥ ,  ενώ στο 84΄ ο Π. Κυριάκου με ένα δυνατό σουτ έφερε το παιγνίδι στα ίσα. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιγνίδι θα οδηγιόταν στην ημίωρη παράταση, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων,  ο Μ. Κουδελλής με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1-2 και με τους Τραπεζικούς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

Τέλος η  «φιλότιμη» ομάδα της CYTA διάψευσε όλους όσους της είχαν ξεγραμμένη, και σπάζοντας τα προγνωστικά τα οποία την έφερναν ως το αουτσαίντερ, κατάφερε να νικήσει με 2-0 την ομάδα του ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣΜΟΥ, και να βρεθεί έτσι στα Ημιτελικά. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ν.Περός (23΄) και Π. Ξιούρουππας (64΄)

Με βάσει λοιπόν τα πιο πάνω αποτελέσματα τα ζευγάρια της Ημιτελικής φάσης  που θα διεξαχθούν την  Τετάρτη 21/4/2010, έχουν ως ακολούθως :