Ειδήσεις

Τετάρτη, 09 Απριλίου 2014

Πρωταθλητής ΟΕΠΛ 2013-2014

ο ΔΗΜΟΣ/ΣΑΛ Λάρνακας!

Μετά από 4 ολόκληρα χρόνια η ομάδα του Δήμου/ΣΑΛ Λάρνακας κατάφερε επάξια να κατακτήσει το Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα Λάρνακας , αφού στην τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1, επί του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου,  ο οποίος από την 1η αγωνιστική (εξήλθαν ισόπαλοι 1-1) μέχρι και το τέλος του Πρωταθλήματος,  ισοβαθμούσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιγνίδι, σε όλο το 90λεπτο,  ήταν ομολογουμένως με μια λέξη... διαφήμιση του ποδοσφαίρου,  ήταν συναρπαστικό,  είχε πάθος,  δύναμη, και αμφίρροπο, γι αυτό και κράτησε  αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φίλων του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ζώντας ανεπανάληπτες ποδοσφαιρικές στιγμές, και στο τέλος χειροκρότησαν, όχι μόνον  τον νικητή, αλλά περισσότερο την αθλητοπρέπεια και τον αλληλοσεβασμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ….η ομάδα του ΔΗΜΟΥ/ΣΑΛ Λάρνακας,  η οποία διψούσε για τον Τίτλο , αφού εδώ και 3 χρόνια ο «αιώνιος αντίπαλος»  της μονοπωλούσετον Τίτλο του Πρωταθλητή, μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και κατάφερε να ελέγξει το παιγνίδι, και να κλείνει ασφυκτικά στα καρέ της, την ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου,  με αποτέλεσμα με την λήξη του Α΄ ημιχρόνου να προηγείται με 0-2 χάρις τα τέρματα των  Nικόλα Γεωργίου (28΄) και Πάρη Κυριάκου (37΄).

Στην επανάληψη, η ομάδα του ΔΗΜΟΥ Αραδίππου (η οποία ομολογουμένως στερείτο από 3 αισθητές απουσίες ποδοσφαιριστών του),  παρουσιάστηκε με «νέο  πρόσωπο» και κατάφερε να ισορροπήσει το παιγνίδι και μάλιστα να … καρδιοχτυπήσει τους ποδοσφαιριστές του ΔΗΜΟΥ/ΣΑΛ Λάρνακας, αφού 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με εύστοχο πέναλτι του Πρόδρομου Αβρααμίδη.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Ανδρέα Σόβολου, βρήκε ποδοσφαιριστές, Τεχνική ηγεσία, οπαδούς και φίλους του ΔΗΜΟΥ/ΣΑΛ  Λάρνακας, να πανηγυρίζουν έξαλλα, την κατάκτηση του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος ... και οι σαμπάνιες να ανοίγουν!

Αξίζει να σημειωθεί και η Άριστη διαιτησία του κ. Ανδρέα Σόβολου και των βοηθών του Αντώνη Χαραλάμπους και Βασίλη Καμηλάρη.

Μετά το τέλος του αγώνα και πριν τις απονομές των Βαρύτιμων επάθλων από τον Βουλευτή Λάρνακας κ. Γεώργιο Προκοπίου, ο Πρόεδρος της ΟΕΠ Λάρνακας κ.    Α. Ματσάγγος αφού πρώτα ευχαρίστησε τον κ. Προκοπίου ο οποίος τίμησε με την παρουσία του τον αγώνα, συγχάρηκε  την Πρωταθλήτρια ομάδα του ΔΗΜΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ  και τους ευχήθηκε κάθε επιτυχία στα Παγκύπρια Πρωταθλήματα.

***Στη φωτογραφία η ομάδα του ΔΗΜΟΥ Λάρνακας η οποία πανηγύρισε την κατάκτηση του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος 2013-2014.