ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ

Ειδήσεις

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2012

H CYTA απέκτησε… συγκάτοικο!!

Εξαιρετικό θέαμα πρόσφεραν οι ομάδες της CYTA και ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ στους φίλους του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν, μέσα στα πλάισια της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΕΠΛ-ΛΙΟΤΑΤΗΣ, αφού παίχτηκε  σπουδαίο ποδόσφαιρο , σημειώθηκαν  6 τέρματα, 3 για την καθεμιά ομάδα, ενώ η εναλλαγή του σκορ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Αντρονίκου!!

Με το ξεκίνημα, οι Αστυνομικοί μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας φάουλ του Π.Χ’Αυξέντη. Στην συνέχεια η ομάδα της CYTA αντέδρασε άμεσα  και πίεσε ασφυκτικά την ομάδα της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ,  καταφέρνοντας  όχι μόνον να ισοφαρίσει τον αγώνα με γκολ του Στ.Παφίτη, αλλά με την λήξη του ημιχρόνου να «παίρνει κεφάλι»  με γκολ του  Α.Κίττου, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ σε  2-1.

Στην επανάληψη τα πρώτα στάδια ανήκαν ολοκληρωτικά και πάλιν στους Αστυνομικούς, οι οποίοι  με οργανωμένες αντεπιθέσεις, αιφνιδίασαν τους αμυντικούς της CYTA, και μέσα σε 10 λεπτά… έφεραν και πάλιν τα κάτω πάνω,  αφού με 2 πανέμορφα τέρματα από τους
Σ. Ζαχαρίου και Α. Παπέττα, μετάτρεψαν ξανά  τον δείκτη του σκορ σε 2-3.
Απ΄εκεί  και μπρος η CYTA, δεν τα έβαλε κάτω, ισοζύγισε το παιγνίδι , πίεσε και πάλιν τους αμυντικούς της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ,  που προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.  Και πράγματι η  ασφυκτική πίεση της CYTA απέδωσε καρπούς αφού κέρδισε πέναλτι , το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Γ. Ποντικός,  φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα! μια αναμέτρηση που όντως χαρακτηρίστηκε πως δεν προσφερόταν για ….καρδιακούς!!

Στον άλλο σημαντικό αγώνα της αγωνιστικής …..το «Εl classicο» της Λάρνακας, νικητής αναδείχθηκε ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου, κερδίζοντας δύσκολα τον ΔΗΜΟ/ΣΑΛ/ΔΣ Λάρνακας με 2-1 , ο οποίος «φωνάζει» για την ακύρωση κανονικού τέρματος στα τελευταία λεπτά του αγώνα, από τον Βοηθό Διαιτητή  Μ.Τίγρη, υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Θα μπορούσε να ειπωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο την ολοκληρωτική κυριαρχία, με τον ΔΗΜΟ Αραδίππου στο Α΄ ημίχρονο να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με  2-0 χάρις στα τέρματα που σημείωσε ο Α.Μιχαήλ , και με τον ΔΗΜΟ/ΣΑΛ/ΔΣ Λάρνακας να αντεπιτίθεται στο Β΄ ημίχρονο, να πιέζει ασφυκτικά,  να μειώνει το σκορ με τον Γ.θεοδότου,  και στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίζει μάταια,  αφού ο βοηθός διαιτητής  είχε αντίθετη άποψη.

Έτσι το τελικό σφύριγμα του Ν.Εγγλέζου βρήκε τον ΔΗΜΟ Αραδίππου να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη, αφού τον φέρνει να μοιράζεται την  κορυφή με της ομάδα της CYTA,  και τους ποδοσφαιριστές του ΔΗΜΟΥ Λάρνακας… να τα έχουν με την Διαιτησία.

Τέλος ο αγώνας ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ με τον ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣΜΟ δεν διεξήχθηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

*Στη φωτογραφία η ενισχυμένη φέτος ομάδα της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ η οποία έφερε ισοπαλία με την πρωτοπόρο ομάδα της CYTA.