ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ

Ειδήσεις

Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2011

Πρωταθλήτρια Χειμώνα... η CYTA!

Πρωταθλήτρια «Χειμώνα» αναδείχτηκε με το τέλος του Α΄ Γύρου η φετινή ομάδα- έκπληξη της CYTA, αφού στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΕΠΛ-ΛΙΟΤΑΤΗΣ κατάφερε έστω και δύσκολα να …λυγίσει την φιλότιμη αλλά σκληροτράχηλη ομάδα της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ με το στενό σκορ 0-1! μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

Ο αγώνας ήταν πέρα για πέρα αθλητοπρεπέστατος και πολλοί ήταν αυτοί οι οποίοι μίλησαν με τα πιο κολακευτικά σχόλια τόσο για την ποιότητα των ομάδων, όσο και για τον ωραίο και αγνό αυτό θεσμό του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου τον οποίο αξίζει όλοι να αγκαλιάσουν. Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα της CYTA πέτυχε ο Στ. Παφίτης στο 79ο λεπτό.

Στον άλλο σημαντικό αγώνα, η ομάδα του ΔΗΜΟΥ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ η οποία αρχίζει να βρίσκει τον περσινό καλό της εαυτό, για ακόμα μια αγωνιστική κατάφερε να πάρει ακόμα ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, νικώντας με 4-0 την ισχυρή και καλά οργανωμένη ομάδα του ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣΜΟΥ, η οποία υστέρησε πολύ από προηγούμενες εμφανίσεις της και δίκαια έχασε, αν και το τελικό 4-0, δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα.  Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ν. Μιχαήλ (37΄), Ξ. Ξενοφώντος (48΄), Π.Στυλιανού (64΄), και Ζ. Οικονόμου (86΄πεν.)

Τέλος,  ΔΗΜΟΣ /Σ.Α.Λ./Δ.Σ. Λάρνακας και AΣΤΥΝΟΜΙΑ,  πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα  στους φίλους του Ερασιτεχνικού οι οποίοι παρακολούθησαν τον αγώνα αψηφώντας το κρύο, και στο τέλος… μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και με ένα τέρμα για λογαριασμό της καθεμιάς, συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 1-1,  παίρνοντας και οι δύο ομάδες, από ένα βαθμό. Αν και η ομάδα του ΔΗΜΟΥ βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (5ο λεπτό με τον Δ. Χρυσάνθου), εντούτοις βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πίεσε ασφυκτικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, την αντίπαλο της, έχασε πάμπολλες κλασσικές ευκαιρίες για να κερδίσει τον αγώνα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 80ό  λεπτό με πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ν. Γεωργίου.

*Στη Φωτογραφία η ομάδα του Δήμου Αραδίππου η οποία ανεβάζει...στροφές στο Πρωτάθλημα.