Ειδήσεις

Πέμπτη, 02 Δεκεμβρίου 2010

Στο ντέρμπυ των Τραπεζών...

κερδισμένη η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ!!

Συγκλονιστικό παιγνίδι επεφύλασσε η 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΕΠΛ-PANIKKOS LIVADIOTIS GROUP αφού στο ντέρμπυ των Τραπεζών, οι εναλλαγές  του σκορ και οι  ανατροπές του δείκτη του σκορ ..δεν προσφερόταν για καρδιακούς!!

Η ομάδα της MARFINLAIKIBANK, η οποία κατέβηκε στο γήπεδο σαφώς ενισχυμένη από την περασμένη αγωνιστική, μπήκε πολύ δυνατά και με δύο ξαφνικές αντεπιθέσεις, κατάφερε πολύ νωρίς ( 11΄και 19΄) να προηγείται στο σκορ με 0-2, χάρις σε 2 τέρματα του Ν.Νέστορα.  Από την άλλη, η πολύ ενισχυμένη φέτος ομάδα της ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν η κυρίαρχη ομάδα στο γήπεδο και σε καμιά περίπτωση δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, και στον αγωνιστικό χώρο φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να γίνει η ανατροπή. Όπερ και εγένετο!  Στο 25΄μετά από αριστουργηματική εκτέλεση κόρνερ ο Άλεξ Κωνσταντή με ωραία κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Από κει και μπρός και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός και με τους επιθετικούς της Τρ. Κύπρου να πιέζουν ολοένα και περισσότερο για την ισοφάριση, αλλά μάταια, αφού έχαναν την μια ευκαιρία μετά την άλλη.
Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν ακόμα πιο συναρπαστική με την εναλλαγή του σκορ να θυμίζει …ταινία θρίλερ. Στο 67΄ η ασφυκτική πίεση της ομάδας της Τρ. Κύπρου απέδωσε καρπούς αφού κέρδισε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Δ.Δημητρίου, ο οποίος και μετέτρεψε σε γκολ,  φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα! Και εκεί που όλα έδειχναν πως ήταν θέμα χρόνου να γυρίσει το παιγνίδι , στο 76΄, ήταν η MARFINLAIKIπου πήρε και πάλιν κεφάλι, αφού σε μια ακόμα ξαφνική αντεπίθεση, ο Ν.Νέστορα  πέτυχε και 3ο προσωπικό  γκόλ, σημειώνοντας έτσι το 2-3.
Έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 84΄ ο Δ.Δημητρίου και πάλιν από τα “έντεκα βήματα” ισοφάρισε σε 3-3  για λογαριασμό της Τρ. Κύπρου, ενώ στο 89΄η συνεχής πίεση της Τρ. Κύπρου, έφερε αποτέλεσμα αφού μετά από δυνατό σουτ  του Δ.Ιωάννου στην εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα, η μπάλα κτύπησε σε αμυνόμενο ποδοσφαιριστή και κατέληξε στα δίκτυα της ΜARFINLAIKI, παίρνοντας έτσι για πρώτη φορά κεφάλι (4-3).
Το κερασάκι στην τούρτα έμελλε να βάλει  στο 91΄με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, ο Ι. Τσαπαρίλας,  σημειώνοντας έτσι το τελικό σκορ 5-3.

Στον άλλο αγώνα της αγωνιστικής, η ομάδα του ΔΗΜΟΥ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ με εμφανή τα στοιχεία ανωτερότητας, και την νοοτροπία του νικητή, μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και καθάρισε την ομάδα της CYTA με συνοπτικές διαδικασίες από πολύ νωρίς, αφού μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με 3-0, με γκολ του Α.Αδάμου (8΄, 32΄), και
Δ . Ιωάννου (21΄).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε  και με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται σε στυλ προπόνησης! Και εκεί που όλα έδειχναν πως το 3-0 θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, στο 84΄ σε μια ξαφνική αντεπίθεση της ομάδας της CYTA, ο Σ.Στυλιανού,   πέτυχε το γκολ της τιμής, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα σε 3-1.