ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ

Ειδήσεις

Τετάρτη, 10 Νοεμβρίου 2010

Φιγουράρουν στην κορυφή οι δύο Δήμοι!

Συνεχίστηκε αυτή την εβδομάδα το Πρωτάθλημα - PANIKKOS LIVADIOTIS GROUP, με τους 2 ΔΗΜΟΥΣ να φιγουράρουν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφού κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες τους, ενώ η ενισχυμένη φέτος ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ να πετυχαίνει σπουδαία νίκη και να τους ακολουθεί  «κατά πόδας»!

Ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου, τα βρήκε σκούρα μπροστά στην φιλότιμη ομάδα της ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, και με ηγέτη τον πρώην παίκτη της Ανόρθωσης, Δημήτρη Ιωάννου, να είναι σε μεγάλα κέφια να σημειώνει 4 γκολ και να παίρνει 3 υπερπολύτιμους βαθμούς.
Από πολύ νωρίς η ομάδα της Αστυνομίας  προηγήθηκε στο σκορ με ένα ασύλληπτο σουτ από τον Στ. Πάρπα για να ισοφαρίζει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου,  με τον Γ.Παντέλα.
Στην επανάληψη η Αστυνομία και με 9 ποδοσφαιριστές στο γήπεδο (ενόψει έκτακτου υπηρεσιακού καθήκοντος) κατάφερε να μπει και πάλιν μπροστά, με καρφωτή κεφαλιά του Γ. Αλεξίου . Στη συνέχεια  ο ΔΗΜΟΣ Αραδίππου και με την αριθμητική υπεροχή με το μέρος του, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη ομάδα στα καρέ της, και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γ. Λώρη.  Δύο λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Ιωάννου με άπιαστη κεφαλιά,  έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού, σημειώνοντας το 2-3. Από κει και μπρος η ομάδα της Αστυνομίας κατέρρευσε!! με αποτέλεσμα ο επιθετικός μονόλογος του ΔΗΜΟΥ να είναι η φυσιολογική εξέλιξη του αγώνα, και τον Δημήτρη Ιωάννου με όμορφες κεφαλιές (κάτι που ξέρει πολύ καλά να κάνει!)να σημειώνει άλλα 3 προσωπικά γκολ.!!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας διπλό, πέτυχε η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ, κερδίζοντας την πολύ καλή ομάδα της CYTA 1-3. Δυνατή, ψυχωμένη και με την εμπειρία των ποδοσφαιριστών της, κατέβηκε στο γήπεδο και έδειξε από την αρχή πως επιζητούσε το τρίποντο! Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ σαφώς ανώτερη και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στο 1ο πρώτο ημίχρονο, και με συνδυασμένες ενέργειες, στο 11΄κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ασύλληπτη κεφαλιά του Π. Μελά μετά από αριστουργηματική εκτέλεση κόρνερ από τον Κ.Σπύρου., ενώ 5 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Μ. Κουδελλής με πλασέ αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 0-2.
Στην επανάληψη, συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός και με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της CYTA να επιζητούν επίμονα το γκολ, για να μπουν στο παιγνίδι. Και όντως.. στο 63΄ μετά από σπουδαία εναλλαγή της μπάλας από τους Ν. Περό – Γ. Στυλιανού ο τελευταίος έδωσε ασίστ στον Α. Αποστόλου ο οποίος με πλάγιο δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1 – 2, αναπτερώνοντας έτσι τις ελπίδες τους για κάτι θετικό! Τα εναπομείναντα λεπτά παίχτηκε σπουδαίο ποδόσφαιρο και με τις δύο ομάδες να πεισμώνουν η καθεμιά για τους δικούς της λόγους. Στο 76΄ λεπτό όμως έμελλε να κριθούν όλα, αφού ο Μ. Κουδελλής εκτέλεσε από τα 11 βήματα τον τερματοφύλακα της CYTA, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος αφού ανατράπηκε στην περιοχή, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα 1-3.

Όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής έχουν ως ακολούθως :

ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ - ΔΗΜΟΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 2 - 6

CYTA  - ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ 1 - 3

ΜARFIN LAIKI BANK - ΔΗΜΟΣ/Σ.Α.Λ./Δ.Σ. ΛΑΡΝΑΚΑΣ (0 - 2 χωρίς αγώνα)

*Στη φωτογραφία η ομάδα της Τράπεζας Κύπρου η οποία πέτυχε σπουδαία νίκη επί της CYTA.